מתחם ההסתדרות: הועדה המחוזית שוקלת שינויים בתוכנית; 2,694 דירות במגדלים של 25-35 קומות.

רן קוניק מבטיח: "אנו נאשר 25 קומות כולל כל ההקלות, הכלות והחתנים ואנחנו נעמוד על זה" עו"ד מירית נגר: "נגיב עניינית לאחר שנלמד את ההחלטה." איריס אברהם: "לו התוכנית המקורית הייתה יוצאת אל הפועל , זו הייתה בכייה לדורות". שי משעני: "אנחנו  תושבי המתחם שמחים מאוד ומברכים את הוועדה המחוזית את מושיק גולדשטיין ואת ראש העיר רן קוניק".

בחודש יולי התכנסה ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה של מחוז תל אביב, והקשיבה למתנגדי התוכנית ל-"התחדשות עירונית" פינוי בינוי למתחם ההסתדרות.

בתוכנית המקורית שהופקדה למתחם ההסתדרות ניתן היה לבנות כ 4,000 דירות ב-15 מגדלים בגובה של 26 עד 45 קומות. התוכנית כללה שימור מתחם W.

אל השימוע בחודש יולי, הגיעו מתנגדי ותומכי התוכנית, והשימוע היה סוער. ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, הפתיע את הנוכחים, כשיצא באופן גלוי נגד התוכנית במתקונת שהופקדה. רן קוניק הסביר כי אין תשתיות שיתמכו בפרויקט. עוד נציין כי אחד מעורכי הדין של חברת הנדל"ן 'אאורה', יזמית בפרויקט, יצא נגד רן קוניק והטיח לעבר קוניק: "אתה רק תושב אתה לא קובע."

עוד אציין כי משיחות שקיימתי עם מתנגדי ותומכי התוכנית עולה, כי יש רוב מוחלט לבצע פינוי בינוי.
המתנגדים טענו כי הם בעד תוכנית שפויה, ומנגד, תומכי התוכנית חששו כי המתנגדים יגרמו לביטול הפרויקט.

כנראה, הנחישות של התושבים, והעובדה שרע"ג רן קוניק, עצמו יצא נגד התוכנית שהופקדה ע"י הועדה המקומית לתכנון ובניה, שהוא עצמו מכהן בתפקיד היו"ר, גרמה לחברי הועדה להחליט לשקול לבצע שינוי בתוכנית שהופקדה.

מעיון במסמך שפרסמה הועדה המחוזית ביום ראשון, עולה כי מספר יחידות הדיור יקבע ל- 2,568 ויתווספו 126 יחידות דיור לפינוי המתחם המרכזי מתחם W שהיה מיועד לשימור בתוכנית שהופקדה ובסה"כ מדובר על 2,694 יחידות דיור לפרויקט.
נציין כי על פי המסמך, בוטלה הוראה בנושא תוספת יחידות דיור בהליך של הקלה.

עוד עולה מהמסמך, כי מספר הקומות המרבי במגדלים לאורך רחוב המאבק יקבע ל-25 קומות בסה"כ. לאורך דרך אלוף שדה 35 קומות בסה"כ, ולכיוון מתחם כורוזין 35 קומות סה"כ.

המסמך גם מציין כי לאורך רחוב המאבק ואלוף שדה, יאפשרו "בניה מרקמית" של 4-5 קומות. המסמך מוסיף כי "גג המבנה המרקמי יפותח כחזית חמישית וירשם כרכוש משותף תוך מתן אפשרות להצמדת חלק מהגג ל"דירות גג-גן".

בנוסף, הוסרו ההוראות המחייבות על ביצוע שימור המבנים במתחם W ויפורטו במסמך שימור מנחה לשימוש הרשות המקומית.

נזכיר כי מתחם W, מספר הדירות וגובה המגדלים, חוסר בתשתיות ושמירה על צביון העיר גבעתיים, עמדו במרכז הוויכוח.
גורם בוועדה המקומית טען, כי נושא השימור הוכתב על ע"י הועדה המחוזית עצמה.

מסמך הועדה יורד לרזולוציה של הסדרי תנועה, מעבר להולכי רגל ושטחים ציבוריים ומציין כי "סימון זיקות ההנאה, רוחב השבילים, השפצ"פים (שטח ציבורי פתוח), הכניסות לחניונים וקווי הבניין יעשה בתיאום לשכת התכנון ע"פ עקרונות התכנון המפורטים בהחלטה.

הועדה מציינת כי על הוועדה המקומית לפרסם החלטה זו בתוך 14 ימים מיום תיקון מסמכי התוכנית.

על הקלות, כלות, חתנים, חניה, הגבלות ותחבורה ציבורית.

ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, הבטיח לתושבי שכונת תל גנים כי העירייה בראשותו לא תתיר בניה של למעלה מ- 25 קומות בכל אחד מחלקיו של פרוייקט הפינוי-בינוי המתוכנן בחלקו הדרומי של מתחם ההסתדרות. "אנו נאשר 25 קומות כולל כל ההקלות, הכלות והחתנים ואנחנו נעמוד על זה", הצהיר קוניק. במפגש שקיים עם התושבים ביום שני שעבר בבית שז"ר הוא התחייב כי "ההגבלה היא על 25 קומות בכל הפרוייקט, גם בדרך השלום. אם לא יתקבלו התנאים שלנו אנחנו נתנגד בכל תוקף כי רק בתנאים האלה יכולה לצאת תכנית שפויה".
אציין כי ב-4.8.2016 רן קוניק התחייב בריאיון שנתן ל-"המקומון" כי גובה המגדלים יוגבל ל-25.

רן קוניק התייחס גם לסוגיית החניה ואמר כי לדעתו סוגיה זו ניתנת באופן יחסי לפתרון, אולם לא פירט מהו הפתרון האפשרי. אשר לסוגיית התחבורה הציבורית בשכונה נשמע קוניק אובד עצות. "בנוגע לתחבורה ציבורית – הלוואי ויום אחד, אני לא יודע אם אנחנו עוד נהיה פה, תהיה רכבת תחתית מכביש גהה לכיוון ת"א. זה הפתרון האמיתי". במהלך המפגש ביקשו התושבים להשתתף בדיאלוג מול העירייה בנוגע להמשך הפרוייקט וקוניק הבטיח כי לאחר שתאושר התכנית בוועדה המחוזית אכן יתקיים שיתוף תושבים שכזה. "הקשבנו לתושבים ולכן התכנית שהיתה רעה היא כבר לא רלבנטית. יהיה שיתוף תושבים, זה ברור. אם הוועדה המחוזית תקבל את התיקונים המהותיים והתכנית תוכל לצאת לפועל אז יהיה שיתוף ציבור עם האופציות החדשות".

עד לפרסום הידיעה, תגובת עיריית גבעתיים לא התקבלה.

חברת מועצת העיר, איריס אברהם, מסרה בתגובה: "החלטת הוועדה המחוזית מחזקת את צדקת המאבק אותו הובלתי יחד עם התושבים ובעלי הדירות. טענתי כבר לפני שנה כי התוכנית המקורית שהוגשה על ידי ראש העיר רן קוניק רעה לתושבים וטובה ליזמים, כיוון שהיא מעמיסה על גבעתיים אלפי יחידות דיור בתוך מפלצות בטון, ללא תשתיות מתאימות. לו התוכנית המקורית הייתה יוצאת אל הפועל , זו הייתה בכייה לדורות, ואני שמחה שנלחמתי בכך. הוועדה המחוזית הבינה את הצורך לשנות אך עדין נדרשת עבודה רבה. התוכנית לא שלמה ולא הושלמה הצלחנו בביטול השימור וצמצום יחידות הדיור עכשיו יש למנוע תוספת של בניינים נוספים במתחם שיגדילו את הצפיפות באזור."

עו"ד מירית נגר המייצגת מתנגדים: "ראיתי את החלטת הועדה המחוזית מיום 25.12.16, נגיב עניינית לאחר שנלמד את ההחלטה  ואת השלכותיה על התכנית והתושבים."

מתווך הדירות שי משעני, שתמך בתוכנית המקורית כפי שהופקדה מסר בתגובה: "אנחנו  תושבי המתחם שמחים מאוד ומברכים את הוועדה המחוזית את מושיק גולדשטיין ואת ראש העיר רן קוניק שהחליטו באומץ רב ובשיקול דעת לקדם עוד צעד גדול וחשוב את התוכנית לבצע בה את השינויים הנדרשים לטובת כלל תושבי גבעתיים להוריד את גובה הקומות ולהפחית את יחידות הדיור. אנו שמחים שבחג האורים קיבלנו את הבשורה שמאירה לנו את הדרך לעתיד טוב יותר בגבעתיים. אנו נפעל בשיתוף מלא ביחד עם העירייה להצלחת הפרוייקט."

תגובות פייסבוק

תגובות

9 תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם