שונא מתנות יחיה

טור אישי דעת יחיד

השבוע חזינו בראש ממשלתנו עומד על דוכן הנואמים בכנסת ומספר לכל אזרחי המדינה שמותר לקבל מתנות מחברים.

ולא סתם מתנות. מתנות במאות רבות של אלפי שקלים, כולל: סיגרים יוקרתיים, שמפניות נדירות, תכשיטים מזהב ויהלומים, אירוח מעונות מפוארים, טיסות לחו"ל אירוח במסעדות יוקרה בארץ בחו"ל וזה רק חלק מהתמתנות שראש הממשלה קיבל.

ידוע גם, שראש הממשלה החזיק חשבון במטבע חוץ במקלט מס באיי קיימן, הכסף לשם זרם,  נראה, לא מהמשכורת הממשלתית של ביבי. שב- 32 השנים האחרונות קיבל שכר ממדינת ישראל בסכום חודשי ברוטו  שאינו עולה על 47,000 ₪.  ונטו שאיינו עולה על 25,000 ₪.

באותן שנים צבר ביבי הון של מעל 40,000,000 ₪ לפי דיווח של העיתון פרובס.

אז, ביבי לא רואה כל רע בקבלת מתנות במיליוני ₪ מחברים אבל חז"ל בהחלט ראו זאת בעין לא טובה.

במשלי יטו כ"ז נכתב פסוק המיוחס לחכם באדם, המלך שלמה, "עוכר ביתו בוצע בצע ושנא מתנות יחיה"

הפרוש המקובל הוא שאדם הרודף בצע, משחית את ביתו ומשפחתו. לעומתו אדם השונא מתנות יחיה חיים ארוכים ומאושרים.

בתלמוד מסופר על רבי עקיבא ששאל את רבי נחוניא הגדול, במה הארכת חיים? ענה לו רבי נחוניא הגדול: "מימי לא קיבלתי מתנות ולא עמדתי על מידותיי, וותרן בממוני הייתי לא קיבלתי מתנות."

כבר לפניו, אבי האומה העברית, אברהם אבינו, שמבקש לרכוש חלקת קבר לאשתו שרה, מגיע לחברון ומבקש מעפרון החיתי לקנות את מערת המכפלה. עפרון מציע לאברהם את חלקת הקבר במתנה, אבל אברהם מסרב ומשלם כ-400 שקל כסף, סכום נכבד עבור מערת המכפלה, שתיזכר לעד כמקום קבורתם של אבותינו.
אם אברהם היה מקבל את חלקת הקבר במתנה, ספק אם המקום היה הופך  קדוש, ליהודים כה רבים.

מה שידעו כבר אבותינו, אברהם, שלמה המלך, וחז"ל אחריהם, ראש ממשלתנו עדין לא למד.

נשאלת השאלה, מתי ולמי חברים נותנים מתנות?
מתנות נותנים באירועים חגיגיים, בר-מיצוות, חתונות, ימי הולדת, כאשר באים לביקור בבית ידידים.

מתנות נותנים ומקבלים. אדם שנותן מתנות עושה זאת בתמורה למתנה שיקבל בביקור החבר, בבר- המצווה או החתונה שיחגוג. אצל ראש הממשלה המתנות נעות רק בכוון אחד. מהחברים לבית משפחת נתניהו.

איש מבין חבריו של ביבי עדין לא קם וסיפר שביבי נתן לו מתנה. הסיפורים הם בד"כ, שביבי עוזב לקראת סיום הארוחה והחבר נשאר לשלם.

המתנות שביבי קיבל מחבריו אינן מתנות שבין חברים נורמטיביים. כלומר שגם מקבלים וגם נותנים. אלה מתנות של קהילת ההון שלטון. כלומר ההון נותן מתנות לשלטון כדי שבעת הצורך יוכל לדרוש מהשלטון לעזור לו.

ואכן , כאשר האמריקאים ביטלו את הויזה ל-10 שנים של ארנון מילצן, מיליארדר ישראלי המתגורר בארה"ב, וספק הסיגרים והשמפניה של משפחת נתניהו, לאחר שהוא התרברב על שרותו בלק"ם שנוהלה ע"י רפי איתן וקשורה למעצר יונתן פולרד, נקרא לדגל ראש ממשלת ישראל כדי לסכל את המזימה של ממשל אובמה. ביבי טחן לשר החוץ קרי את השכל במשך  3 פגישות, עד שהאחרון נכנע והחזיר את הויזה ל-10 שנים. כך חברים מחזירים מתנות לטייקונים שמפנקים אותם בסיגרים ושמפניות.

הבעיה בסגנון כזה של מתנות, שראש הממשלה שבוי בידי נותן המתנה, תמיד מקבל המתנה חלש מול הנותן. תמיד הנותן יוכל להדליף שראש הממשלה מקבל ממנו מתנות. תמיד הוא יוכל לספר את מה שראש הממשלה רוצה להסתיר, כדי שלא יצטרך לעמוד על דוכן הנואמים בכנסת ולספר מדוע חז"ל טעו, כאשר קבעו "ששונא מתנות יחיה".

כך מחזיק נותן המתנות את ראש הממשלה במקומות הרגישים ואז ראש הממשלה צריך לציית ולבצע את דרישות הטייקון, גם כשזה לא לטובת מדינת ישראל.

ביבי, בנו של היסטוריון ואביו של סגן חתן התנ"ך לשנת תש"ע, למד בחייו כמה פרקים בתנ"ך ובתלמוד. כנראה את הפרקים החשובים  הוא פיספס.

תגובות פייסבוק

תגובות

509 תגובות

  1. ביבי ואשתו, ביום מן הימים והם קרובים יואפסנו בדיוק כמו קצב, דרעי ,לוי הירשזון, דנקנר בריבוע פישמן ועוד ועוד .או אז נראה את השקרן ואשתו מגיבים .

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם