הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון – האומנם?

טור אישי דעת יחיד

יום לאחר ההשפלה במועצת הביטחון, כאשר אף מדינה מ-15 חברותיה, לא עמדה לצד ישראל ולא התנגדה להחלטה נגד חוקיות ההתנחלויות בשטחים שנכבשו ב-67, רץ ביבי לדוכן הנואמים וקרא לאזרחי ישראל לא להיכנס לפאניקה ולא להיבהל מההחלטה נגד ההתנחלויות שקיבל האו"מ.

האמת שהאדם היחיד מאזרחי ישראל שנראה ונשמע בפאניקה היה ראש הממשלה.  שאר האזרחים קיבלו באדישות או בשמחה את ההחלטה או קראו לממשלה להראות כמה היא ישראל חזקה ולספח את כל הגדה.

בעיצומה של הפאניקה האישית, שלף ביבי את משפט המחץ, השחוק והמוכר וטען "שהאו"מ מתנכל לדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, בזמן שבסוריה מתבצע טבח עם" .

עם כל הכבוד למנהיג הלחוץ החושש מבית הדין בהאג, צריך שוב  לבדוק האם באמת מדינה שמחזיקה תחת שלטון כיבוש 2.5 מיליון תושבים, ללא זכויות דמוקרטיות, היא עדין דמוקרטיה.

נכון שפעם בכמה שנים הולכים אזרחי מדינת ישראל לקלפיות ובוחרים מפלגות, השאלה האם הליך הבחירה הוא דמוקרטי? האם הוא באמת משקף את רצון העם? והאם המדינה אחרי הבחירות, מתנהלת בצורה דמוקרטית?

נתחיל בבחירת נציגנו לכנסת.

נבחן תחילה איך נבחרים חברי הכנסת של המפלגה הגדולה במדינה.

הבחירות למרכז הליכוד, אשר בוחר את נציגי הליכוד לכנסת, מתבססות על בחירות שנעשות בין מתפקדי מפלגה.
הקבוצה הגדולה ביותר של מתפקדי הליכוד הם המתנחלים. כ-35% ממתפקדי הליכוד גרים בהתנחלויות ובוחרים את נציגיהם למרכז הליכוד.

חבר כנסת מכהן או שואף לכהן, חייב את תמיכת נציגי המתנחלים במרכז הליכוד, כדי להיבחר לרשימת הליכוד הבאה לכנסת.

לפני בחירת מועמדי הליכוד לכנסת, מכיניכם העסקנים הבכירים את רשימות החיסול ורשימות המעומדים. אותם חברי מרכז הליכוד מקבלים את הרשימות ויודעים היטב, איזה חברי כנסת יתמכו בהתנחלויות ואיזה פחות. כך המתנחלים אחראים על בחירת כשני שליש מהמתמודדים לכהונת חברי כנסת של הליכוד.

ביום הבחירות הכלליות הינו מצפים שכ-35% ממצביעי הליכוד יגיעו מההתנחלויות, אבל למרבה הפלא פחות מ-5% מהמצביעים לליכוד הם מתנחלים.

כך קבוצה קטנה מהציבור משתלטת על המפלגה הגדולה ביותר במדינה, שמרבית מצביעה כלל לא יודעים מה האידיאולוגיה והקו הפוליטי שלה, כיוון שאין לה דבר כזה.
כבר 3 מערכות בחירות שהליכוד לא מפרסם מצע לפני הבחירות.
אותם 95% ממצבעי הליכוד, מצביעים עבור השם ולא עבור הדרך.

אז איך מצביעים שאר המתנחלים בבחירות הכלליות? הם מצביעים, כמובן, עבור מפלגת המתנחלים, הבית היהודי.
כך קורה שציבור קטן של מתנחלים, שהוא פחות מ-7% מהאוכלוסייה משתלט על כ-40% מחברי הכנסת.

לראיה 23 מתוך 30 חברי הכנסת של הליכוד, חתמו על עצומה הקוראת לממשלת ישראל לקבל את "חוק ההסדרה" של ההתנחלויות, כלומר לקבל החלטה שמותר, בניגוד למשפט הבינלאומי, להתנחל על אדמות פלסטינאים פרטיות. (אפילו חברי הכנסת של "הבית היהודי" לא חתמו על עצומה כזאת.)
חוק ההסדרה היה אחד המאיצים לקבלת  החלטת האו"מ 2334 לאחרונה, המצהירה שההתנחלויות אינן חוקיות.

ראינו שייצוג דמוקרטי בכנסת לא באמת קיים. מי שמיוצג בכנסת הם אותם גורמים מאורגנים שמתפקדים בהמוניהם למפלגות הגדולות .

בדרך כלל ההתפקדות נעשת על ידי קבלני קולות, שבמקרים מסוימים גם משלמים לאנשים כדי שיתפקדו למפלגה.

ברור לנו שחברת "אובר" העולמית, שיכולה להוזיל בחצי את מחירי הנסיעות הציבוריות, אינה מגיעה לארץ בגלל שכ-2000 נהגי מוניות התפקדו לליכוד. ידוע שהביטוח על אופנועים ירד כיוון שכ-1000 בעלי אופנועים התפקדו לליכוד.
כך קבוצות לחץ מנצלות את ה"דמוקרטיה" בבחירת נציגי המפלגות ומקדמות את הסדר יום הפרטי שלהן.

אבל זה לא הכל, מה שקורה במפלגות החרדיות, הוא דוגמה לפשיטת רגל של הדמוקרטיה הישראלית.

תחילה החרדים דורשים להוציא את ילדיהם ממסגרת מהחינוך הממלכתי, אח"כ הם מחנכים אותם לערכים אנטי דמוקרטים ואנטי ציוניים. הערך החשוב ביותר בחינוך ילדיהם הוא הדבקות בשלטון הרבנים. אלה אותם "גדולי התורה" שהם הגוף הפוליטי החזק ביותר במדינה. בניהם ובין גדלות בתורה, אין כל קשר.

אותם "גדולי תורה" מחליטים בד"כ מי יהיה ראש ממשלה בישראל. הקריטריון היחיד בהחלטה הוא מי יזרים יותר כספים ל"עולם הישיבות", כלומר לתעשיית אזרחים בורים, התלויים כלכלית ונפשית באותם רבנים.

גם הציבור הדתי לאומי לומד בבתי ספר שאינם ממלכתיים ועובר שטיפת מוח של רבנים. השיטה היא לאסוף את הנוער הדתי, לפני שהוא מגבש את דרכו בחיים ולשטוף את המוח שלו  בישיבות הסדר ומכינות קדם צבאיות.

שם מגבשים את התודעה הקיצונית של אותם חיילים, שוטרים ועיתונאים שיפיצו את המסר שישראל חזקה, לא צריכה את תמיכת העולם ויכולה לספח את כל שטחי הגדה.

כמו המסר של "גדולי התורה" המקדשים את הבערות, כך המסר של רבני הציונות הדתית, המקדשים את שטחי הגדה המערבית על חשבון הדמוקרטיה וחיי אזרחי ישראל, הוא שיקרי, אבל מתנחל היטב במוחותיהם הצעירים והבלתי מבושלים של הנוער הדתי לאומי.

אגב אין מדינה דמוקרטית בעולם, שיש בה זרמי חינוך השונים מהזרם הממלכתי.

אז ביבי בשעות הפאניקה שלו יכול לספר לנו שאנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אבל באותו זמן הוא ימשיך לרדוף עיתונאים, שהם כלבי השמירה של הדמוקרטיה ויאשים אותם בשמאלניות רק בגלל שהם מפרסמים את עלילות השחיתות שלו ושל משפחתו.

הוא יכול להמשיך לקבל מתנות ושוחד מגדול התורמים שלו, שלדון אדלסון, שמשקיע מאות מיליונים כדי לקיים את העיתון הנפץ במדינה, שמקבל  את כותרות העמוד הראשון שלו, מדיירי מעון ראש הממשלה.

הוא יכול להמשיך ולבזבז מאות מיליונים מכספי הציבור על רשות שידור כושלת, רק בגלל שאינו מוכן שעיתונאים מסוימים, שאינם בין מהללי ראש הממשלה ואישתו,  יהיו חלק מתאגיד השידור חדש.

הוא מוכן, לשחד חברי כנסת במאות מיליוני ₪  מכספנו, כדי שיעבירו את התקציב הדו שנתי שיאפשר לממשלתו לשרוד עוד שנתיים. תקציב דוח שנתי הוא  אנטי דמוקרטי בעליל ולא קיים באף מדינה דמוקרטית אחרת.

אז אם אנחנו מדינה דמוקרטית, תשפטו אתם. העיקר שלביבי יש עוד משפט שחוק  לשלוף מהבוידם בשעות שהפאניקה משתלטת עליו.

תגובות פייסבוק

תגובות

6 תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם